MÓJ_Poznań

Jezioro Strzeszyńskie

Pierwsze miesiące po przeprowadzce na stałe Maćka do Poznania były okresem intensywnej eksploracji zakątków miasta, a że było to w maju to czas sprzyjał odkrywaniu zakamarków na rowerach. Pewnego razu postanowiliśmy zapuścić się dalej na zachód. I tak odkryliśmy kolejne jezioro. Potocznie nazywane Strzeszynkiem, Jezioro Strzeszyńskie naprawdę mnie zauroczyło. Owszem bywa tu tłoczno przy 30-stopniowych upałach, ale tylko w strefie rekreacyjnej. Gdy zostawi się ją za plecami, czekają zalesione ścieżki i malownicze mostki nad wodą.

strzeszynek5

Jezioro Strzeszyńskie położone jest w dolinie Bogdanki, w zachodnim klinie zieleni Poznania i stanowi akwen naturalny zasilany wodami cieku wodnego- Rów Złotnicki. Linia brzegowa jeziora ma długość 4,5 km, a w niewielkiej odległości biegnie ścieżka przeznaczona dla pieszych oraz rowerzystów. Powierzchnia jeziora wynosi – zależnie od materiałów źródłowych – od 32ha do 34,9 ha i z akwenu tego chętnie korzystają wędkarze. Gdy wjeżdża się nad Strzeszynek od strony Jeziora Rusałka widać teren idealny do wypoczynku: pomost, plaża, ośrodek, wypożyczalnia sprzętu wodnego, bistro. Od kilku lat organizowana jest tu cykliczna impreza muzyczna z inicjatywy Leszka Możdżera. Absolutnie się temu nie dziwię. Paradoksalnie panuje tu dziwnie kameralna atmosfera.

strzesztnek1

Objeżdżając rowerem Strzeszynek warto się momentami zatrzymać. W cudownie słoneczne dni przez liście przebijają promienie słońca tworząc fenomenalną mozaikę. Wrażenie to potęguje widok mieniących się w słońcu drzew, który odbija się od wody. Pomimo, że trasa naokoło jeziora to tylko kilka kilometrów ich pokonanie może zająć nawet kilkadziesiąt minut, jeśli co chwilę widzisz pejzaż idealny do sfotografowania lub po prostu napawania się jego pięknem. Nie bywamy tu często, a za każdym razem, gdy tu docieramy myślę: Warto przyjeżdżać częściej.

autor: Magdalena Drajkowska

Więcej zdjęć na Fanpage Zza Grubych Szkieł w albumie MÓJ_Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *