MÓJ_Poznań

Park Cytadela

Słońce z całym impetem uderza o ziemię. Na policzkach czuć ciepłe promienie. Gdyby nie ten delikatny wiatr pewnie byłoby upalnie. Na szczęście nieśpieszne, lekko chłodne podmuchy przynoszą przyjemne ukojenie. Spacer jest jedynym słusznym rozwiązaniem w taki dzień. Spacer na Cytadelę tym bardziej. A spacer na Cytadelę z psem na piknik dla kejtrów to już przeznaczenie. W ten weekend właśnie odbył się konkurs Latających Psów połączony z piknikiem dla właścicieli i miłośników czworonogów. W końcu kejter też poznaniak!

cytadela6

Park Cytadel ma około 100 hektarów. Tak ogromny obszar daje równie ogromne możliwości wszystkim, którzy zabłądzą w tę okolicę Poznania. Znajduje się tu kilka cmentarzy, choć przyciągnąć mogą raczej miłośników historii niż sztuki funeralnej. Nagrobki są tu proste, często już zniszczone czasem. Największe kontrowersje budzi wojenny cmentarz Bohaterów Radzieckich, czyli dawny cmentarz garnizonowy. Obok szeregowych żołnierzy radzieckich można tu spotkać groby zasłużonych polskich wojskowych, jak generała Oskara Franka. Na Cytadeli znajduje się także Cmentarz Bohaterów Polskich, gdzie pochowano ofiary sowieckiego i hitlerowskiego terroru.

Na terenie Cytadeli znajdują się także dawne obiekty forteczne. Trudno wręcz wyobrazić sobie, że dawniej cały obszar parku zajmowała twierdza otoczona fosą i murem. Po dawnej zabudowie pozostały jeszcze rawelin, brama, bastion oraz estakady. Przemierzając ścieżki, aleje i dróżki można odkryć mocno zróżnicowane ukształtowanie terenu. Odkryć można również rzeźby.

Najbardziej znane są abakany, a dokładnie zespół 112 rzeźb Magdaleny Abakanowicz „Nierozpoznani”. Nie sposób przejść obojętnie przy nich. Żeliwne, wysokie na ponad 2 metry postacie tworzą skupisko rozrzedzające się na obrzeżach i mocno zagęszczone w środku. Każda z tych postaci idzie w innym kierunku. Interpretacji dzieła może być wiele. Dla mnie to trochę odzwierciedlenie współczesnego apołeczeństwa. Każdy zainteresowany głównie swoimi sprawami, idzie w swoim kierunku. Równie charakterystyczny jest Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami góruje nad częścią parku. Rozciągające się u stóp monumentu polana była miejscem, gdzie odbyła się kejterówka.

cytadela2

Latające Psy to cykl imprez, które organizowane są od kilku lat. W zawodach najważniejsze są psy i frisbee. Czworonogi biorą udział w kilku dyscyplinach, a tematem przewodnim w każdym z nich jest właśnie ten okrągły dysk. Psy pędem biegną za lecącym frisbee, inne skaczą do basenu wypełnionego wodą za rzuconym dyskiem. W tym roku zawodom towarzyszył piknik dla miłośników i właścicieli psów. Kejterówka (kejter – pies po poznańsku) była okazją do spotkań towarzyskich między psami. Jako dumni właściciele 3 miesięcznego szczeniaka bardzo się cieszyliśmy, że Rey miała okazję do nawiązania nowych znajomości. Poza tym wyszalała się jak działa kuna i wracała już na rękach (P.S. Psa całego dnia potem nie było, spała bądź przewracała się z boku na bok). Na kejterówce można było też zasięgnąć opinii weterynarza, kupić gadżety dla pupila i dostać próbki darmowe karmy. To naprawdę świetna inicjatywa w świetnym miejscu.

cytadela1

Cytadela gości jeszcze wiele innych wydarzeń. Odbywa się tu znane już w całej Polsce Misterium Męki Pańskiej Wielkim Tygodniu, a w tym roku przeniesie się na Cytadelę też impreza Męskie Granie.

Ten park jest równie ciekawy, gdy nic się tu nie dzieje. Bez tłumu ludzi, w spokoju można krok za krokiem powoli spacerować. Przestrzeń tego miejsca pozwala odetchnąć. Park pozbawiony zamysłu angielszczyzny, francuszczyzny, czy innych dopracowanych form architektury krajobrazu, wyrosły z polskiej historii ma swój własny dziwny styl. Najlepsze w nim jest jednak to, że żyje. Pomimo militarnej przeszłości, pomimo trudnej historii dziś tętni życiem. Nie skostniał. Nie zamienił się w nieprzystępny posąg. Dostosował się do współczesnych czasów i doskonale wpisuje się w tkankę miasta, choć nie bez kontrowersji.

autor: Magdalena Drajkowska

Więcej zdjęć na Fanpage Zza Grubych Szkieł w albumie MÓJ_Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *