Polska,  Relacje

Podczele i Radzikowo: psie plaże nad Bałtykiem

Lekko przymrużyłam oczy i głęboko zaciągnęłam powietrze do płuc, zasysając zawieszone w nim cząstki jodu. Delektowałam się morzem oddalonym dosłownie na wyciągniecie ręki ode mnie. Świadomość tej bliskości rozciągnęła moje usta w uśmiechu. Zeszłam na plażę, od razu zdjęłam buty i skarpetki. Poczułam miliony ziarenek piasku delikatnie łaskoczących mnie od spodu stopy. Uwielbiam to uczucie i uwielbiam za to polskie plaże. Coś bezwstydnie przyjemnego jest w tym momencie, gdy zanurza się stopy w piasku i lekko przebiera palcami, by drobinki wdarły się między palce.

Plaża kobieta z psem
W przerwie między gonitwami i gryzieniem patyków


Może nad morze?


Mam takie momenty, w których czuję, że zwykły spacer po parku lub po mieście nie spełni pokładanych w nim nadziei. Bo nie wiem czy wiecie, ale spacery – co ponoć jest udowodnione – najlepiej pobudzają myślenie. Jeśli macie, więc coś do przemyślenia lub przegadania, to zawiązujcie trampki i idźcie przed siebie. W ten weekend postawiliśmy na turbo spacer, a najlepiej na trubo spacer wybrać się gdzieś, gdzie można iść daleko, długo, bez przeszkód, aż po horyzont i to w niesamowitych okolicznościach przyrody. Padło więc na polskie morze.

Plaża nad Bałtykiem
Jedne z najpiękniejszych plaż na świecie są w Polsce!

Pobudka o 6, zapakowaliśmy siebie i psy, a o 7 już opuszczaliśmy granice Poznania przy pogodzie, która obiecywała co najwyżej sztorm i całodniową ulewę, ale absolutnie nas to nie obchodziło.

Najlepsze plaże w Kołobrzegu?


Z Poznania najlepszą drogę nad morze ( czyli w możliwie najprostszej linii) mamy do Kołobrzegu. Jej gigantycznym atutem jest też fakt, że przebiega przez Drawski Park Krajobrazowy. Fragment trasy prowadzi serpentyną między jeziorami, których brzegi – miałam takie wrażenie – niemal przylegają do drogi. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni, że pomimo szczytu wakacyjnego i weekendu ruch na trasie był niewielki. Po kilku godzinach, w czasie których psy spały, ja śpiewałam (co 5 lub 6 piosenkę z radia), a Maciek prowadził auto, czasem dołączając w trakcie refrenu do mojego wycia, dotarliśmy do newralgicznego punktu. Tuż przed Kołobrzegiem skręciliśmy, bo najlepsze plaże w Kołobrzegu to te pod nim – w Podczelach i Radzikowie.

Sun&fun, czyli psie plaże


Oczywiście moja opinia, jak to z opiniami bywa, jest bardzo subiektywna. Dwa czy trzy lata temu byliśmy też na jeden dzień w Kołobrzegu i odwiedziliśmy centrum miasta oraz nabrzeże, które falowało od liczby ludzi. Plaża była obładowana tak bardzo, że ciężko było przejść. Mając w pamięci ten obraz oraz w świadomości, że będziemy tu tylko kilka godzin, postanowiliśmy maksymalnie wykorzystać czas na korzystanie z plaży.


Z uwagi, że zabraliśmy ze sobą sierściuchy, to poszukiwaliśmy plaży dla psów. Bardzo mnie cieszy, że takie strefy powstają, ponieważ nikt do nikogo nie ma pretensji.

Pies nad morzem
Pełnia szczęścia na pyszczku i Ziemianin w roli ratownika

Psy mogą sobie biegać, kopać, tarzać się i nikomu to nie przeszkadza, bo są na psiej plaży. Ponadto jest sporo koszy na śmieci, a czasem też tzw. psie pakiety, czyli stanowiska z woreczkami na odchody i specjalne na nie kosze, choć nie należy na nie liczyć i obowiązkowo zabrać ze sobą worki. Na stronie piesnaurlopie.pl znalazłam dwie takie piaszczyste oazy w pobliżu Kołobrzegu. Najpierw pojechaliśmy do Radzikowa i ku naszemu zdumieniu niebo rozjaśniło się i wyszło słońce, podczas gdy znaczna część Polski spowita była chmurami, nam szykowała się niesamowita pogoda.

Fale na Morzu Bałtyckim
Trafiliśmy na słoneczną pogodę i duże fale nad Baltykiem


Psia plaża w Radzikowie


Wskazówka: Samochód zostawiliśmy przy ulicy Wylotowej, gdzie nie zaobserwowaliśmy żadnych płatnych parkingów.

Skoczyliśmy jeszcze po wodę dla psiaków (nie zapominajcie o niej podczas plażowania!) i ruszyliśmy nad morze, narajani na bieganie po piachu tak, że nogi i łapy same niosły.

Uśmiechnięty pies na plaży.
Psie szczęście. Piasek, piłka i cała ekipa razem.

Wskazówka: Zejście na psią plażę znajduje się przy przedłużeniu ulicy Plażowej.


Gdy Rey poczuła tylko piach pod łapami doznała olśnienia. Zorientowała się, że jest na plaży i była taka szczęśliwa, że szczekała i merdała ogonem, oznajmiając wszystkim, że oto jest, oto przybyła. Wtórowała jej Xiaomi tylko, że… miały niewielką widownię. Na psiej plaży w Radzikowie było tylko kilka osób z sierściuchami, wobec czego mieliśmy sporą przestrzeń do wygłupów. Rey dzielnie wbiegała po piłkę do wody…ale nie do morza, aż tak dzielna nie była.


Wbiegała do takich brzechtowisk.

Jest to moje autorskie określenie na wielkie kałuże, głębokie maksymalnie na jakieś 15 cm, znajdujące się przy morskim brzegu. Nazwa wywodzi się od popularnej nad morzem czynności, jaką wykonują dzieci w wieku do lat 6, które w tych wielkich kałużach godzinami taplają się beztrosko („brzechtać się”, słowo to w mazowszańskiej i ponoć też łódzkiej gwarze oznacza kąpanie się, taplanie się).

Plaża kałuże nad morzem
„Brzechtowisko” 🙂

Xiaomi ma zdroworozsądkowe podejście do wody. Nie podchodzi do niej, ale w chwilach zapomnienia, przebiega przez brzechtowiska jak dziki mustang przez stepy.


W szaleństwach plażowych musieliśmy zrobić przerwę, żeby coś zjeść.

Wskazówka: Z czystym sumieniem mogę polecić lokal „Wichłacz Grill House” przy ulicy Perłowej. Do części zewnętrznej można wejść z psami, więc mają za to dodatkowy plus.

Dorsz z pieczonymi ziemniakami na maśle czosnkowym był bardzo przyzwoity, a porcja ze spokojem zapewniła energię na drugą część dnia (a dla mnie była nawet trochę za duża, więc podzieliłam się z Maćkiem, ale żeby nie było – Mamo „mięsko” zjadłam ;P).


Psia plaża w Podczelach


Na drugą nóżkę poszła druga plaża dla psów w pobliżu Kołobrzegu, a konkretnie w Podczelach.

Palaza pusta Bałtyk
Puste plaże nad Bałtykiem

Wskazówka: Gdy tylko dojechaliśmy do końca ulicy Brzeskiej, zostawiliśmy auto na parkingu (znów bezpłatnym!) i juz po chwili wiedzieliśmy dokładnie, gdzie mamy iść, bo znaki kierowały na psią plażę.

Po przejściu około 800 metrów naszym oczom ukazała się całkowicie pusta plaża! Naprawdę pusta. Byliśmy jedynymi żywymi duszami na lądzie.


Wyjęliśmy wobec tego tajną broń. Pełnowymiarową piłkę do nogi, ale niekonwencjonalną. Jest twarda ( może do halówki albo jakiś tricków), dzięki czemu potwory nie są w stanie jej nadgryźć, więc mogą ją tylko popychać nosami, a Rey jest w tym mistrzynią. Serio, mogłaby każdego z was ograć z łapą w nosie, bo może szybka nie jest, ale zwrotna bardzo i świetnie panuje nad piłką.

Gra w piłkę nad morzem z psami
Rozgrywka rozpoczęta. Rey na obronie, Xiao na bramce, Maciek w ataku.

Z Xiaomi natomiast wiemy, że nie zginiemy. Zbudujemy szałas i rozpalimy ognisko, bo na plaży wszystkie patyki wgrzebywała w promieniu kilkudziesięciu metrów.

Morze pies zabawa
Afera o patyk – nie miałam szans.


Po szaleństwach przyszedł czas na relaks. Psy się zmęczyły, więc zziajane leżały brzuchami do góry. My natomiast rozłożyliśmy naszą mobilną, dmuchaną wiatrem sofę. Mamy ją od dwóch lat, ale nie było okazji jej wypróbować. Dzień był idealny, ponieważ wiało tak, że na samą myśl o rozczesywaniu wieczorem włosów robiło mi się słabo.

Kobieta na plaży z rozpuszczonymi włosami
Poczuć wiatr we włosach jest fajnie, gorzej potem uświadomić sobie horror rozczesywania

Wyjęliśmy z pokrowca naszego dmuchańca, otworzyliśmy komory i po chwili mebel stał już na piachu, a my mogliśmy napawać się widokiem lekko wzburzonego morza tak wygodnie, jakbyśmy właśnie oglądali trzeci sezon „Stranger Things” na domowej kanapie.

Plaża relaks dmuchana sofa
Relaks na dmuchanej sofie


Pozostawiliśmy za sobą morze z płucami pełnymi jodu i głowami wolnymi od tłoku myśli, tak po prostu zwyczajnie zadowoleni z udanego dnia. Dla mnie nie ma lepszego detoksu od codzienności niż zmiana otoczenia, wystarczy czasem chwila, kilka godzin w innym miejscu, by trochę podładować baterie.

Baltyk wzburzone morze meżczyzna
I tak można się wpatrywać bez końca…

Psiaków Wam nie wypożyczę, ale pomysł oddaję za free, bierzcie i jedźcie nad morze, bo jest fajne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *